Luxilon 4G 16L/1,25mm
-19 %
Luxilon 4G 16L/1,25mm
- Διαθεσιμότητα: Άμεσα διαθέσιμο
- Model: WRZ997110+
21.90€
27.00€
Χωρίς ΦΠΑ: 21.90€
Luxilon 4G is the choice of Stefanos Tsitsipas. 4G features maximum tension and a cushioned feel on impact, lending itself to excellent playability and adaptability to the modern game defined by power and spin. Boasting the elements of a control string minus the tension loss and discomfort of early polyester strings, 4G sets the standard for players craving precision.
Features:
- Molecular chains strategically aligned in a parallel fashion to maximize tension maintenance
- Comprised of Luxilon's famous poly-ether-ether and sprinkled with nucleates for strength and flexibility
- Each set individually numbered for quality assurance
- Completely impervious to atmospheric conditions such as moisture
| ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΠΛΕΓΜΑΤΟΣ |
|
| Energy return % | 91 |
| Stiffness (Lb/In) | 259 |
| Διατομή | 1.25mm |
| Κατασκευή | Πολυεστερικό |
| Μήκος | 12m |
| Σχήμα | Στρογγυλό |
| Χρώμα | Χρυσό |
| Spin | 3.9 |
| Χαρακτηριστικά Πλέγματος | |
| Energy return % | 91 |
| Stiffness (Lb/In) | 259 |
| Διατομή | 1.25 |
| Κατασκευή | Πολυεστερικό |
| Μήκος | 12m |
| Σχήμα | Στρογγυλό |
| Χρώμα | Χρυσό |
| Spin | 3.9 |