Luxilon Element 16/1,30mm
-19 %
Luxilon Element 16/1,30mm
- Διαθεσιμότητα: Άμεσα διαθέσιμο
- Model: WRZ990109
17.00€
21.00€
Χωρίς ΦΠΑ: 17.00€
Featuring multi-mono technology for additional touch and feel, Luxilon Element comprises a soft texture perfect for players with fast, big swings who dislike harsh vibrations caused by stiffer polyester strings. Ranking at or near the top for Luxilon in both softness and comfort, this string delivers remarkable precision and spin in the absence of vibrations.
Features:
Most comfortable polyester string
Combines multi-mono technology with a unique Luxilon polymer for ultimate touch and feel
Reduces vibrations on every shot for arm-friendly comfort
| ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΠΛΕΓΜΑΤΟΣ |
|
| Energy return % | 88 |
| Stiffness (Lb/In) | 212 |
| Διατομή | 1.30mm |
| Κατασκευή | Πολυεστερικό |
| Μήκος | 12m |
| Σχήμα | Στρογγυλό |
| Χρώμα | Μπρονζέ |
| Spin | 6.6 |
| Χαρακτηριστικά Πλέγματος | |
| Energy return % | 88 |
| Stiffness (Lb/In) | 212 |
| Διατομή | 1.30 |
| Κατασκευή | Πολυεστερικό |
| Μήκος | 12m |
| Σχήμα | Στρογγυλό |
| Χρώμα | Μπρονζέ |
| Spin | 6.6 |