Solinco Hyper-G 17/1,20mm
- Διαθεσιμότητα: Άμεσα διαθέσιμο
- Model: 1920102
Feel the difference of the green string with the squared structure and even more top spin !
Benefits for the Player
Power VS Control
This monofilament in co-polyester was elaborated by Solinco to gain even more control. This string will be perfect to deliver powerful shots while keeping the ball in the court. This string will allow you to acquire fast racquet head speed, especially if you opt for a thin guage.
Top Spin
If you are looking to hit heavy top spin, this string is for you ! The co-polyester and squared structure of the string will enhance the ball's ability to rotate. Thanks to the Solinco Hyper-G, you will deliver heavy top spin balls that explode off the ground... Your opponents are going to need a solid arm !
Tension Maintenance
This co-poly will lose tension after several hours of play; like all monofilaments.
Durability
The Solinco hyper-G is very solid. This string is for the big hitters. If you want an even more durable string, choose the thickest guage.
Comfort
We have found that this string has a more than normal amount of comfort and above all, an exceptional amount of tolerance. This is a comfort that stays, but is still somewhat limited due to the monofilament nature. Monofilament strings absorb less shocks than multifilaments. To obtain more comfort and limit vibrations, we suggest that you opt for a thinner guage because you will have better feel.
| ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΠΛΕΓΜΑΤΟΣ |
|
| Energy return % | 88 |
| Stiffness (Lb/In) | 195 |
| Διατομή | 1.20mm |
| Κατασκευή | Πολυεστερικό |
| Μήκος | 12m |
| Σχήμα | Πολύγωνο |
| Χρώμα | Πράσινο |
| Spin | 6.1 |
| Χαρακτηριστικά Πλέγματος | |
| Energy return % | 88 |
| Stiffness (Lb/In) | 195 |
| Διατομή | 1.20 |
| Κατασκευή | Πολυεστερικό |
| Μήκος | 12m |
| Σχήμα | Πολυγωνικό |
| Χρώμα | Πράσινο |
| Spin | 6.1 |