Tecnifibre Black Code 4S 17/1.25mm Μαύρο
- Διαθεσιμότητα: Άμεσα διαθέσιμο
- Model: 04G4S125XB
With Black Code 4S, Tecnifibre gives big hitters a durable co-poly with MASSIVE spin potential, impressive tension maintenance and great feel (especially for a firm monofilament).
Boasting a square profile and sharp edges, this string puts a very tight grip on the ball. Topspin players will be able to hit high-arching, spin-loaded balls that come down on sharply and explode off the court. For this string Tecnifibre uses Thermocore Technology, a multi-stage heating technique designed to soften the structure and reduce harsh impact vibrations.
This helps explain why our playtesters were so impressed with the comfort level. Players looking for a durable co-poly with phenomenal control and spin-potential should definitely give this one a serious look.
| Χαρακτηριστικά Πλέγματος | |
| Energy return % | 89 |
| Stiffness (Lb/In) | 209 |
| Διατομή | 1.25mm |
| Κατασκευή | Πολυεστερικό |
| Μήκος | 12m |
| Σχήμα | Πολυγωνικό |
| Χρώμα | Μαύρο |
| Spin | 9.8 |
| Χαρακτηριστικά Πλέγματος | |
| Energy return % | 89 |
| Stiffness (Lb/In) | 243 |
| Διατομή | 1.25 |
| Κατασκευή | Πολυεστερικό |
| Μήκος | 12m |
| Σχήμα | Πολυγωνικό |
| Χρώμα | Μαύρο |
| Spin | 9.8 |